Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak se stát členem

Vítáme ve svých řadách všechny opravdové zájemce o záchranářský výcvik. 

Není stanoven žádný výběr plemen přednostně použitelných v záchranářském výcviku a nejsou stanovena ani žádná omezující kriteria pro zájemce o tento výcvik. Koho "záchranařina" nějakým způsobem oslovuje, měl by si ji prakticky vyzkoušet. A kde jinde, než v kolektivu lidí zapálených pro tento druh výcviku.

S jakým psem?

Pro záchranářský výcvik nejsou předurčena ani preferována žádná speciální plemena psů, jedná se o příslušníky mnoha ras, často i křížence. Vždy by se ale mělo jednat o dostatečně temperamentní jedince s vyrovnanými povahami, pevnými nervy, dobrým fyzickým fondem a s výraznými dispozicemi pro pachové práce. Není tedy rozhodující přicházet do kolektivu se psem s průkazem nebo bez průkazu původu, nehraje roli ani velikost, protože v záchranných družstvech se vyskytují i malá plemena. Mnohem důležitější je jejich schopnost komunikace s lidmi, neagresivita a tolerance k ostatním živým tvorům. V brigádě jsou zastoupena nejrůznější plemena. Majitel psa hledajícího výcvikové uplatnění by při pocitu, že ho záchranářský výcvik oslovuje, neměl váhat vytočit číslo člena výboru Záchranné brigády kynologů Ústeckého kraje, který mu jistě rád poradí (najde ho níže v tomto článku).

Jaký člověk?

Činnost kynologa-záchranáře přináší často dost odlišné situace, než si adept představuje. Každopádně však vyžaduje obětavost, houževnatost, velkou porci odříkání, tvrdé dřiny a odhodlání být prospěšný druhým. Přináší někdy dost těžké okamžiky, náročné nejen fyzicky, ale hlavně psychicky. Vyžaduje hodně času. Kromě dokonalé znalosti výchovy psů a jejich výcviku je od psovoda vyžadována celá řada dalších znalostí a dovedností, které provázejí práci záchranáře. Především je však vždy vyžadováno zapálení pro věc, pro záchranářskou činnost a ochota k poznávání problémů souvisejících s prací kynologa-záchranáře. Je vítán každý, kdo je ochoten pro záchranářský výcvik něco obětovat. Odměnou je soužití v kolektivu stejně smýšlejících lidí, řada skvělých zážitků se svým psem, desítky nových kamarádů, na které je možno se vždy spolehnout, a stále se rozšiřující škála vzpomínek na nezapomenutelné akce.

Kam se obrátit?

Budoucím zájemcům o záchranářský výcvik jsou členové výboru a instruktoři Záchranné brigády kynologů Ústeckého kraje připraveni zodpovědět jakýkoli dotaz. Obracet se můžete na tato telefonní čísla:

Hynek Dlouhý (člen výboru pro styk s veřejností) - 724 482 871

Petra Svobodová (vedoucí brigády) - 608 822 175

Petra Černá (výcvikářka) - 724 727 230